osoba będąca uczestnikiem imprezy firmowej

Atrakcje na imprezy firmowe — 11 pomysłów

Imprezy firmowe nie muszą być sztywne. Wręcz przeciwnie, im mniej formalna atmosfera, tym łatwiej pracownicy nawiązują ze sobą bliższe relacje. Organizacja imprez integracyjnych dla pracowników na różnych szczeblach pozytywnie wpływa na team building, zwiększa efektywność współpracy i oczywiście motywuje do aktywnej działalności w firmie. Aby jednak to zadziałało, warto podczas organizacji eventu zadbać o właściwe i ciekawe atrakcje. W poniższym tekście znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów na niezapomnianą imprezę firmową!

Dlaczego warto organizować imprezy integracyjne dla pracowników?

Praca to miejsce, gdzie większość z nas spędza ponad połowę dnia. Najczęściej towarzyszy temu przestrzeganie ustalonych zasad i obowiązującej hierarchii, nieobce są nam też stres i monotonia. Dlatego też imprezy firmowe są idealnym sposobem na przełamanie codzienności i oderwanie się od sztywnych reguł biurowych.

Celem imprezy firmowej są niewątpliwie takie aspekty, jak:

 • umożliwienie pracownikom lepszego poznania się nawzajem i znalezienia wspólnego języka,
 • zmniejszenie dystansu na linii przełożony-podwładny,
 • ograniczenie stresu związanego z realizacją projektów,
 • nauka pracy w zgranym teamie,
 • łagodzenie konfliktów wewnątrz firmy,
 • budowanie pozytywnego obrazu pracodawcy.

Skutkiem udanej imprezy firmowej najprawdopodobniej będzie dobre samopoczucie pracowników wpływające na zwiększenie motywacji do kolejnych działań.

agencja eventowa organizująca imprezy firmowe

Czy imprezy firmowe muszą być urozmaicone?

Eventy firmowe często kojarzą się nam ze sztywnymi bankietami, gdzie raczej ciężko jest doświadczyć miłej atmosfery czy dobrej zabawy. Zamiast tego są godzinne wystąpienia kadry, podczas których porusza się kwestie mniejszych lub większych osiągnięć firmy. No cóż… W takich warunkach raczej nie można mówić o budowaniu więzi i pozytywnych skojarzeń, a brak dodatkowych urozmaiceń prowadzi do zniechęcenia pracowników do przyjścia na kolejną imprezę.

Na szczęście coraz mniej jest takich sytuacji, a przedsiębiorstwa stawiające na rozwój doskonale zdają sobie sprawę z potrzeb pracowników. Dlatego też warto organizować wydarzenia, podczas których uczestnicy imprezy będą się świetnie bawić, zapominając na moment o codziennych obowiązkach. Istnieją przecież liczne badania, które dowodzą, że pracownik mogący liczyć na miłą atmosferę i zgrany zespół, pracuje o wiele chętniej i wydajniej.

Najlepsze pomysły na Imprezę Firmową

Zanim rozpoczniemy planowanie przebiegu eventu firmowego, powinniśmy dokładnie określić charakter imprezy (klimat, motyw, dress code), a także przemyśleć, co chcielibyśmy dzięki niej osiągnąć. Nie zapominajmy także o ustaleniu konkretnego budżetu.

Następnym krokiem będzie rezerwacja miejsca odpowiadającego charakterowi imprezy i wybór odpowiednich atrakcji, również pasujących do reszty założeń. Warto połączyć tradycyjne atrakcje z elementami niekonwencjonalnymi (gwóźdź programu), jednak pamiętajmy, aby zachować umiar. Zbytnia ekstrawagancja lub duże nasycenie atrakcjami może okazać się dla uczestników przytłaczające.

Wystrzegajmy się zabaw, które mogłyby w jakikolwiek sposób narazić kogoś na ośmieszenie lub przykrość. To z pewnością nie wpłynie na zacieśnienie więzi pomiędzy pracownikami.

Impreza firmowa w budynku

Organizując imprezy integracyjne w Warszawie, Krakowie, Gdańsku czy Poznaniu, najłatwiej jest postawić na wynajęcie jakiegoś klimatycznego lokalu. Eventy w formie bankietów, odbywające się np. w restauracji lub hotelu, powinny być urozmaicone atrakcjami, które rozluźnią formalną atmosferę i sprawią, że uczestnicy nie będą się nudzić. Świetnie sprawdzą się:

Warsztaty

Nie od dziś wiadomo, że warsztaty na imprezie firmowej są bardzo angażującą formą spędzania czasu i wpływają na wzajemne zacieśnianie się więzi. Najlepiej zaprosić specjalistów z konkretnej dziedziny, którzy potrafią zarazić pasją i przekazać wiedzę w sposób przystępny dla każdego.

Co ciekawe, przedmiot warsztatów wcale nie musi być związany z tym, czym na co dzień zajmuje się Wasza firma. Wręcz przeciwnie, warto wybrać coś zupełnie odmiennego, co będzie niejako wyzwaniem dla uczestników i zaszczepi w nich chęć do współpracy. Bardzo dobrze sprawdzą się warsztaty kulinarne, fotograficzne, rękodzieła, tańca, rysowanie karykatur, a także radzenia sobie ze stresem czy przybliżające strategie personal brandingu.

 
nieoczywiste atrakcje na imprezy firmowe i spotkanie integracyjne

Foto Budka

Nic tak nie rozładuje atmosfery bankietu firmowego, jak obecność fotobudki. Możliwość zrobienia sobie zabawnych zdjęć z kolegami z działu z pewnością wprawi wszystkich w radosny nastrój i pozwoli zachować tę imprezę na długo w pamięci. Aktualnie fotobudki przeżywają drugą młodość oferując nowe możliwości  takie jak zdjęcia 360 stopni, Gif-budki, animacje i wiele innych.

Możecie również zadbać o to, aby później fotografie zawiesić w widocznym miejscu w biurze, aby ich widok budził wesołe skojarzenia podczas dni wypełnionych pracą. 

Impreza taneczna z Prowadzącym

Wielu z nas uwielbia tańczyć, dlaczego by więc nie zorganizować wspólnych tańców na imprezie firmowej? Warto przy tym zatrudnić także osobę, która poprowadzi całe wydarzenie i nauczy wszystkich uczestników odpowiednich kroków.

Impreza tematyczna

Niezapomniane wrażenia może zapewnić impreza z motywem przewodnim. Jej uczestnicy mogą postawić na oryginalne kostiumy, które z pewnością wpłyną na poprawę humoru i pozwolą spojrzeć na kolegów i koleżanki z pracy z zupełnie innej, dotąd nieznanej perspektywy. Oczywiście to propozycja dla osób z dużym dystansem do siebie. 

 • Przykładowe motywy przewodnie dla imprez integracyjnych:
 • wieczór hawajski,
 • western,
 • impreza w stylu lat 20. i 30.,
 • dyskoteka z lat 70. i 80.,
 • piraci,
 •  noc horrorów.

Pokazy i występy

Teraz kilka propozycji, które z powodzeniem mogą być tzw. gwoździem programu podczas imprezy firmowej. Są to na pewno mniej oczywiste atrakcje, zawierające element zaskoczenia, będące rozrywką dla uczestników i wspaniałym zwieńczeniem wieczoru. Pamiętajmy, że nie trzeba zapraszać najpopularniejszej gwiazdy, wystarczą utalentowani ludzie z Waszej okolicy, którzy właściwie rozbawią swoją publiczność. Warto postawić na:

 • pokazy barmańskie połączone z degustacją trunków,
 • pokazy taneczne zawodowych tancerzy,
 • występy magików (również z udziałem publiczności),
 • wynajęcie komika (stand-up),
 • pokazy pirotechniczne.

Quizy i konkursy

Jeśli zależy Wam na ciekawych atrakcjach przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych, możecie spróbować zorganizować quizy wiedzy lub konkursy zręcznościowe z drobnymi nagrodami. Mogą one się okazać doskonałym wyborem na firmowy piknik dla pracowników i ich rodzin.

Oczywiście warto podzielić pracowników na kilka teamów, które, aby wygrać, muszą współpracować. Z jednej strony wzmaga to chęć rywalizacji, a z drugiej uczy, że aby coś osiągnąć, trzeba grać zespołowo.

pracownicze imprezy integracyjne

Impreza firmowa na świeżym powietrzu

Obecnie coraz częściej eventy firmowe wychodzą poza mury budynków. Wspólny wyjazd na łono natury potrafi zrelaksować i być wspaniałym przeżyciem dla osób przebywających codziennie w biurze.

Atrakcje na imprezy firmowe poza biurem lub hotelem:

Bieg na orientację — Geocaching

Warto na imprezę firmową wybrać miejsce słynące z uroków natury lub ciekawej topografii, i połączyć zwiedzanie z rywalizacją. Gry terenowe polegające na szukaniu punktów na mapie to gwarancja dobrej zabawy i oczywiście zacieśnienia więzów w teamie. Uczestnicy uczą się udzielania sobie wzajemne wsparcia, stawiania czoła wyzwaniom czy wytrwałości w dążeniu do celu, co stanowczo może się przydać w codziennej pracy.

Paintball

Dużą popularnością cieszą się gry o tematyce okołomilitarnej. Przykładem może być paintball, który dostarcza wrażeń i adrenaliny, a przy tym wymaga od uczestników precyzyjnej współpracy. To doskonała okazja, aby wyładować frustrację czy zażegnać pracownicze niesnaski. Dostępne są różne odmiany tej aktywności, takie jak Speedball, Paintball laserowy, Paintball scenariuszowy.

atrakcje na imprezy w celu wspólnej integracji dla swoich pracowników

Escape room

Jednym z nieco mniej oczywistych pomysłów na grę wymagającą ścisłej współpracy i łączenia pomysłów wielu osób jest escape room.

Ciekawa koncepcja escape roomów wymaga od uczestników wysiłku intelektualnego i akceptacji dla rozmaitych pomysłów, a tym samym zapewnia porządną dawkę adrenaliny i zapierające dech emocje.

Atrakcje sportowe

Pamiętajmy, że ważne jest dopasowanie atrakcji do charakteru imprezy. Jeśli więc planujemy event pod gołym niebem, możemy zdecydować się na włączenie do tego jakiegoś ciekawego sportu, bo jak wiadomo, jest on skuteczną metodą integracji. Dobrze sprawdzają się:

 • wspólna gra w piłkę nożną lub siatkówkę (np. pracownicy kontra kadra kierownicza),
 • intensywne sporty wodne (kajaki, spływ pontonowy, wspólne żeglowanie),
 • biegi OCR (biegi połączone z przeszkodami — ścianki, dołki, bagna, konstrukcje),
 • tory wyścigowe (gokarty lub quady).

Wspólna wędrówka górska

Mało kto potrafi się oprzeć pięknym widokom górskich szczytów. Dlatego też planując imprezę firmową w okolicach pasm górskich, warto postawić na zespołowe zdobywanie jakiegoś szczytu. Wspólna wędrówka uczy wzajemnego szacunku, wspierania osób słabszych i dążenia do trudnodostępnego celu.

Idealnym sposobem na zwieńczenie takiego dnia będzie integracyjne ognisko z kiełbaskami i zimnym piwem, aby pracownicy mogli wymienić się wrażeniami.

Atrakcje na imprezy firmowe — podsumowanie

Podczas imprez firmowych warto zadbać o smaczne przekąski i lekkie trunki, a także nie zapominać o pozostawieniu czasu na swobodne rozmowy, które są tak samo ważne, jak same atrakcje.

Imprezy firmowe mają być rozrywką, jednak nie powinny być zbyt męczące. Dlatego też nie trzeba od razu stawiać na organizację kilkunastu pomysłów jednocześnie. Wystarczy wcielić w życie dwa lub trzy, które najprawdopodobniej przypadną do gustu wszystkim pracownikom i przysłużą się budowaniu pozytywnych skojarzeń z miejscem pracy.

5/5 - (25 votes)

Comments are closed.