Gry zespołowe integracyjne

Gry zespołowe integracyjne – 6 sprawdzonych pomysłów

Nie ulega wątpliwości, że poziom zgrania zespołu przekłada się na efektywność i tempo wykonywanych obowiązków. Kreowanie pozytywnych relacji między pracownikami jest nieodłącznym elementem tzw. strategii team buildingu, polegającej na tworzeniu dobrze skoordynowanego zespołu, podejmującego odpowiedzialność za wspólny sukces. Spotkania w ramach integracji pozwalają na zacieśnienie więzi pomiędzy osobami pracującymi w tej samej firmie, a także na linii pracodawca-pracownicy, co także niweluje napięcia oraz uczy efektywniejszej komunikacji. Proces konsolidacji może przybierać różne formy, lecz najpopularniejsze z nich to imprezy integracyjne, wyjazdy, a także gry zespołowe.

Dlaczego integracja pracowników jest tak ważna?

Integracja w firmie to nie tylko przejaw zachodniej mody, lecz przede wszystkim realna korzyść dla biznesu. Efektywne motywowanie grupy oraz przemyślany team building nie tylko podnoszą zaangażowanie zatrudnionych, ale zatrzymują w korporacji „talenty” i minimalizują ryzyko rotacji. Niestety, nawet najbardziej doświadczonym osobom, które dysponują niebanalnymi kompetencjami w tej dziedzinie, zdarza się wejść w spór i odczuwać trudności np. w trakcie realizowania dużego projektu. Zazwyczaj powód jest prozaiczny – każdy człowiek jest inny, dlatego członkowie teamu powinni się lepiej poznać, aby czuć się ze sobą swobodnie. Praca w grupie to nie lada wyzwanie, zatem inwestycja w integrację pracowników jest niezwykle istotna. W przeciwnym razie personel może „ugrząźć” na jednym poziomie, nie pogłębiając swoich możliwości.

Z perspektywy biznesowej integracja pracowników jest bardzo ważna, ponieważ do tworzenia wspólnych koncepcji i swobodnego wymieniania pomysłów potrzebne jest zaufanie, wykształcane na drodze podobnych doświadczeń. Znając innego członka teamu od strony prywatnej, o wiele łatwiej jest zrozumieć jego werbalne i niewerbalne komunikaty.

Integracja to nie tylko wspólny wyjazd

Integracja wyjazdowa to uniwersalne rozwiązanie, które ma swoje mocne i słabe strony. Niemniej jednak dwu- lub trzydniowa wycieczka umożliwi pracownikom odpoczynek od codziennych obowiązków, jak i pozwoli lepiej się poznać. Zmiana scenerii to znakomity pomysł na przełamanie lodów i nawiązanie relacji, jednak trzeba być świadomym kosztów oraz logistyki. Zaplanowanie takiego wyjazdu wymaga od pracodawcy dużego zaangażowania i przemyślanej organizacji, dotyczącej między innymi środków transportu, zbiorowej rezerwacji noclegu, a także zapewnienia atrakcji i wyżywienia.

Ciekawym pomysłem na przeprowadzenie integracji w biurze jest sport. Wręczenie pracownikom kart upoważniających ich do korzystania z różnego rodzaju obiektów sportowych, siłowni czy zajęć grupowych to świetne rozwiązanie, znajdujące zastosowanie nie tylko w dużych korporacjach. Faktem jest, że sportowego ducha pielęgnują sporty drużynowe, takie jak siatkówka, piłka ręczna, hokej na lodzie, piłka nożna i są to opcje najczęściej wybierane jako forma integracji. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszyscy lubią wymienioną aktywność, dlatego najbardziej uniwersalną opcją będzie zorganizowanie zabaw integracyjnych.

Jeśli chcesz mieć pewność, że integracja Twojego zespołu odniesie sukces, zdaj się na profesjonalną firmę organizującą takie wydarzenia – specjaliści z International Event mogą zorganizować integrację, o której pracownicy długo nie zapomną.

Zabawy integracyjne dla dorosłych

Mimo tego, że osoba nowo zatrudniona szybko zaaklimatyzuje się w miejscu pracy, to każda zmiana potrafi nieco zakłócić wykonywanie powierzonych zleceń. Im szybciej „świeżak” zgra się z pozostałymi członkami zespołu, tym lepiej dla jego wydajności. Nie ulega wątpliwości, że gry i zabawy zalicza się do swobodnych działań w luźnej atmosferze z innymi ludźmi. Praca rzadko kojarzy się z rozrywką, jednak należy zaznaczyć, że to właśnie podczas zabawy rozwija się wyobraźnia i abstrakcyjne myślenie oraz uwalniają się endorfiny. Nie trzeba dużo myśleć, aby zauważyć, że wspólne rozgrywki z założenia wymagają interakcji z drugim człowiekiem.

Ciągła presja, stres i monotonia skutkują wypaleniem zawodowym. Na szczęście istnieje mnóstwo form gier i zabaw integracyjnych do przeprowadzenia w pomieszczeniach biurowych, na zielonym terenie wokół firmy lub w miejscu, gdzie odbywa się wyjazd integracyjny. Można je zorganizować zarówno podczas pikników firmowych, jak i na wycieczkach, szkoleniach i imprezach integracyjnych. Szeroka oferta zabaw pozwala dostosować aktywność do ilości graczy, profilu uczestników i rodzaju wydarzenia.

Prawda czy wyzwanie?

Jak wiadomo, jest to jedna z najpopularniejszych zabaw integracyjnych, praktykowana przez studentów niemal na całym świecie. Zasady są dziecinnie proste: uczestnicy stają naprzeciwko siebie i decydują, czy wolą szczerze odpowiedzieć na pytanie, czy chcą wykonać wyzwanie. Gdy gracz z jakiegoś powodu nie udzieli odpowiedzi lub odmówi wykonania polecenia, wówczas dostaje karę.

Gry terenowe – paintball i strzelnica

Niemal każdy choć raz w swoim życiu słyszał o prowadzeniu pozorowanej walki przy użyciu markerów, które wystrzeliwują kulki wypełnione farbą. Jest to świetna zabawa na świeżym powietrzu zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Paintball to niezwykle emocjonująca gra, pozwalająca na rozluźnienie napięcia między pracownikami. Kreatywne zabawy i gry integracyjne na świeżym powietrzu to również wojskowa szkoła przetrwania, dziki zachód, turniej rycerski, przejażdżka quadami i samochodami terenowymi.

Znakomitym pomysłem na integrację jest firmowe wyjście na strzelnicę. Jest to bardzo emocjonujące przeżycie zwłaszcza dla tych osób, które nigdy nie miały styczności z bronią palną. Strzelanie jest technicznie trudne, jednak z pewnością spodoba się każdemu i przyczyni się do rozładowania negatywnych emocji oraz rozbuduje umiejętność analitycznego myślenia.

Dwie prawdy i fałsz

Uczestnicy zabawy opisują na kartce 3 wydarzenia ze swojego życia: dwa z nich muszą być prawdą, zaś jedno kłamstwem. Kolejno każde z nich czyta krótkie opowieści, a zadaniem pozostałych graczy jest ustalenie, która historia jest zmyślona. Ta przyjemna zabawa pozwala nieco otworzyć się przed kolegami z pracy.

Kontynuowana historia

Aby stworzyć improwizowaną historię, członkowie gry muszą stanąć w szeregu. Jedna osoba może pełnić funkcję dyrygenta, odpowiedzialnego za spójność treści. Pierwszy uczestnik zaczyna opowieść od słów np.: „Monika udała się do drukarni, aby…”, następnie dyrygent wskazuje kolejną osobę, która ma za zadanie kontynuowanie wymyślonej historii. Zabawa trwa tak długo, aż zostanie przerwana przez prowadzącego. Rozrywka polega na umiejętności słuchania drugiego człowieka i zwrócenia szczególnej uwagi na wypowiedziane przez niego słowa.

Możliwości

Na samym wstępie należy podzielić uczestników na kilka zespołów, a następnie wręczyć im jeden przedmiot. Zadaniem drużyny jest wymyślenie jak najwięcej zastosowań otrzymanej rzeczy (każde musi być odpowiednio uzasadnione). Następnie osoby z grupy przedstawiają przeznaczenia danego przedmiotu w postaci kalamburów. Pozostali gracze muszą odgadnąć zastosowania, aby zdobyć punkty dla swojego teamu.

Węzeł gordyjski

Wszyscy gracze ustawiają się w kole, zachowując niewielką odległość między sobą. Następnie wyciągają przed siebie prawą rękę i zamykają oczy. Zbliżają się do siebie i łapią pierwszą napotkaną dłoń, po czym otwierają oczy i sięgają po rękę osoby, z którą nie są jeszcze połączeni. W taki sposób powstaje solidny węzeł. Zadanie polega na rozwiązaniu supła bez możliwości puszczania złapanych wcześniej rąk. Uczestnicy mogą jednak kucać, obracać się, przechodzić nad ramionami i robić wszystko, co podpowiada wyobraźnia.

Podsumowanie

Zabawy integracyjne to znakomity pomysł na integrację zespołową. Niezależnie od wieku uczestników, gry na spotkaniach firmowych obniżają poziom stresu oraz dynamicznie pobudzają całe towarzystwo. Świetna zabawa i rozluźnienie napiętej atmosfery przyniosą owoce w postaci pogłębienia relacji międzyludzkich, a także wpłyną na motywację pracowników do pracy.

5/5 - (1 vote)

Comments are closed.