team building

Team Building – co to jest? 10 pomysłów na integrację zespołu

Każdy, kto pracował w zespole choćby przez chwilę z pewnością zdaje sobie sprawę, jak ważna jest integracja. Właścicielom firm zależy, by pracownicy czuli się komfortowo pracując w zespołach. Szukają sposobów na to, żeby współpraca między poszczególnymi pracownikami przebiegała bez zarzutu. Są świadomi, że dobre relacje między ludźmi zaangażowanymi w te same projekty są kluczowe dla firmy. Rozwiązaniem jest team building. Co kryje się pod tym pojęciem i jaki ma związek z procesem integrowania się pracowników? Wszystko wyjaśniamy poniżej!

Czym właściwie jest team building?

Team building to, jak sama nazwa wskazuje, budowanie zespołu. To proces integracyjny, którego celem jest stworzenie sprawnie funkcjonującego zespołu. W team buildingu istotne jest, by członkowie organizacji lepiej poznali siebie nawzajem oraz by odkryli swoje słabe i mocne strony. Dzięki team buildingowi można lepiej wykorzystać potencjał każdego z członków zespołu.

Zabawy team buildingowe pozwalają przełamać pierwsze lody. Warto jednak postawić na team building nie tylko na etapie powoływania nowych zespołów, ale też w przypadku już istniejących, również tych przechodzących kryzys. Można śmiało stwierdzić, że team building pomaga zespołom od momentu ich powstania nawet do fazy schyłkowej. Trudno znaleźć rozwiązanie, które usprawniłoby budowę zespołów pracowniczych i ich funkcjonowanie skuteczniej niż team building.

Jakie są funkcje team buildingu?

Jak już wiemy, najistotniejsze elementy team buildingu to budowanie efektywnie działających zespołów. To jednak nie jedyna funkcja warta wymienienia! Team building integruje członków zespołu, chociażby poprzez wspólne gry, ćwiczenia oraz zabawy. Co więcej, usprawnia on zarządzanie w firmach.

Procesy team buildingowe spełniają także funkcję poznawczą, co w praktyce oznacza poznawanie kompetencji i cech swoich współpracowników. Im lepiej członkowie zespołu się znają, tym więcej mają do siebie zaufania. Czy ma to znaczenie w pracy zespołowej? Jak najbardziej! Nie trzeba chyba dodawać, jak ogromny wpływ na usprawnienie procesów komunikacyjnych mają zajęcia z zakresu team buildingu.

Kolejną funkcją team buildingu, o której należy wspomnieć jest rozwiązywanie problemów. Niejednemu zespołowi udało się wyjść z kryzysu dzięki team buildingowi. Ponadto ćwiczenia integracyjne umożliwiają zespołom zdobywanie nowych kwalifikacji. Zespoły pracownicze zyskują motywację, tak bardzo potrzebną do efektywnego wykonywania zadań.

Dlaczego team building jest tak ważny?

Kto nie chciałby, choć na moment, oderwać się od codziennych obowiązków i po prostu dobrze się bawić? Członkowie zespołu na co dzień widzą się w bardziej oficjalnych sytuacjach, podczas skupiania się na swoich zawodowych obowiązkach.

Warto zapewnić im warunki do tego, by spotkać się po godzinach, poza środowiskiem pracy, jednak z osobami, obok których codziennie wiodą swoją biurową egzystencję. Pracownicy naprawdę doceniają możliwość oderwania się od obowiązków i wyluzowania się w towarzystwie ludzi, których mogą poznać z innej strony.

Imprezy integracyjne dostarczają uczestnikom niezapomnianych wrażeń, dobrej zabawy i mnóstwa powodów do śmiechu. Co więcej, przekładają się później na poprawienie jakości pracy zespołu i zmniejszenie poziomu stresu pracowników. Można stwierdzić, że więź, którą współpracownicy nawiązują poprzez wspólne spędzenie czasu poza pracą, jest istotą team buildingu. Dzięki niemu zyskują wszyscy — i pracownicy, i pracodawcy.

GRY I ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

Kreatywne gry i zabawy team buildingowe na świeżym powietrzu to strzał w dziesiątkę! Spotkania w plenerze to idealna okazja, by współpracownicy mogli lepiej się poznać. Tym bardziej że stają wtedy przed wieloma niecodziennymi wyzwaniami.

Warto skorzystać z usług specjalistów z agencji eventowej, takiej jak International Event. Jeśli pomyślałeś o zorganizowaniu specjalnego wyjazdu integracyjnego, lecz nie wiesz, od czego zacząć — doświadczeni organizatorzy eventów firmowych służą pomocą. Organizacja rozmaitych rozrywek w Polsce i za granicą ze scenariuszami dostosowanymi do potrzeb grupy nie stanowi dla profesjonalistów żadnego problemu.

1. Wojskowa szkoła przetrwania

Pod „zabawami i grami na świeżym powietrzu” mogą kryć się między innymi wojskowe szkoły przetrwania. To zabawy, dzięki którym można dowieść swojej siły, snajperskich zdolności i umiejętności orientacji w terenie. Nic nie nauczy pracowników współzawodnictwa lepiej niż wojskowa szkoła przetrwania. Zwycięzcy mogą nazywać się prawdziwymi komandosami.

Podczas tego typu zabawy plenerowej, uczestnicy zabawy zwykle wybierają swojego dowódcę, wymyślają nazwy oddziałów i przygotowują flagi. Później przechodzą do wykonania jakiegoś zadania — jednego z wielu. Warto zaznaczyć, że przygotowanie gry wymaga nieco czasu i zaangażowania, a praca nad samym scenariuszem wymaga sporo pracy. Dla efektów i zadowolenia swoich pracowników — warto!

2. Gry miejskie

Kolejną propozycją gier na świeżym powietrzu są gry miejskie — przygodowe scenariusze z rozbudowaną fabułą. Celem jest wspólna zabawa, w której uczestnicy gry dzielą się na kilka grup rywalizujących ze sobą i definiują wzajemne role zespołowe. To genialny sposób na przeżycie niezapomnianej przygody i budowanie zespołu!

W grę wchodzi wspólne stworzenie własnego scenariusza lub skorzystanie z gotowego, przygotowanego wcześniej przez agencję eventową. Dzięki grom miejskim, uczestnicy zabawy odkrywają nowy wymiar integracji. Przykład gry miejskiej? Podróż dookoła świata, pirackie skarby, podziemne miasto… można „wyżyć się” kreatywnie przy wymyślaniu pomysłów na idealną miejską grę.

FIRMOWE IMPREZY INTEGRACYJNE

Firmowe imprezy integracyjne to coś, co sprawdza się zawsze. Można je organizować niezależnie od pogody, co wcale nie jest takie oczywiste w przypadku imprez plenerowych. Pomysłów na zabawy team buildingowe pod postacią firmowych imprez jest mnóstwo. Pracownicy zwykle świetnie bawią się na różnego rodzaju warsztatach team buildingowych. Na jakie warsztaty się zdecydować? Kontynuujemy odliczanie!

3. Warsztaty kulinarne

Trudno znaleźć osobę, która nie ucieszyłaby się na myśl o warsztatach kulinarnych: wszak wspólne gotowanie gwarantuje rewelacyjną zabawę i, oczywiście, integrację grupy. Jeśli chodzi o tematykę warsztatów, można postawić na popularną kuchnię włoską, grecką czy francuską. Być może pracownikom spodoba się opcja wspólnego przygotowywania potraw wegańskich. Niezależnie od tego, na którą kuchnię się zdecydujecie, integracja na pewno będzie udana!

4. Warsztaty fotograficzne

Trzeba przyznać, że fotografia to całkiem popularne hobby. Nikogo nie dziwi więc, że imprezy firmowe o tematyce fotograficznej stały się niezwykle atrakcyjną formą rozrywki. Ciekawą propozycją dla pracowników jest zaproszenie ich na profesjonalne warsztaty lub szkolenia, podczas których mogą oni zdobyć praktyczne umiejętności w dziedzinie fotografii.

Warsztaty fotograficzne przynoszą ogrom korzyści pracownikom i pracodawcom — zwiększają jakość i efektywność pracy, uczą współpracy i dają wiedzę na temat fotografii produktowej, mobilnej czy też portretowej, w zależności od wyboru formy warsztatów.

5. Warsztaty filmowe

Warsztaty filmowe to kolejny pełen ekspresji pomysł na zabawę team buildingową, i to w różnych formach. Jedną z opcji jest tworzenie specyficznego rodzaju teledysku. Taka forma ma nawet swoją specjalną nazwę: lip-dub. Chodzi w niej o to, by wybrać piosenkę, im bardziej energiczną, tym lepiej, podzielić ją na wersy, a także, by dopracować choreografię, stylizacje i scenografię.

Innym rozwiązaniem jest odgrywanie scen z kultowych produkcji filmowych. Tego typu zabawy team buildingowe na długo pozostaną w pamięci uczestników. Sprawdzą się dla zgranego zespołu, któremu chcemy dać impuls do rozwoju.

Pamiętajmy, że na warsztatach kulinarnych, fotograficznych i filmowych pomysły się nie kończą. Warte rozważenia są chociażby warsztaty wizażu lub muzyczne. Być może pracownicy „zakochają się” w malowaniu na płótnie lub tworzeniu karykatur? Nie dowiemy się tego, dopóki nie spróbujemy.

6. Imprezy tematyczne

Wśród pomysłów na integrację zespołu absolutnie nie może zabraknąć imprez tematycznych! Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że imprezy tematyczne sprawdzą się również w plenerze, szczególnie w miesiącach wiosennych i letnich. Jednak zdecydowanie częściej właściciele firm decydują się na organizację tego typu imprez w budynkach/salach.

Imprezy tematyczne charakteryzują się tym, że mają motyw przewodni. Co może nim być? Właściwie wszystko! Impreza w stylu lat 20. XX wieku, szalone lata 90., impreza w stylu country, wieczór kosmiczny, gala Oscarowa, Halloween, Wigilia… Ta lista mogłaby nie mieć końca. Jedyne co nas ogranicza, to wyobraźnia. Organizacja tego typu zabaw team buildingowych jest warta zachodu. Zyskać można naprawdę sporo — zgrany zespół, którego członków łączą piękne wspomnienia.

IMPREZY ONLINE

Przez bardzo długi czas organizacja imprez stacjonarnych była niemożliwa ze względu na sytuację pandemiczną. To właśnie wtedy firmy stawiały głównie na organizowanie imprez online. Jak się okazało, przeniesienie imprez firmowych do Internetu wcale nie było takie trudne, jak mogłoby się niektórym wydawać.

Mimo że organizowanie imprez stacjonarnych znów jest możliwe, eventy online w dalszym ciągu cieszą się popularnością. Konferencje, gale, szkolenia, prezentacje produktów, a nawet integracje — we wszystkim tym można brać udział bez wychodzenia z domu. Zdecydowanie warto wykorzystywać możliwości, jakie daje nam najnowsza technologia. Warto podkreślić, że eventy online można organizować zarówno dla małych, jak i dla dużych grup.

7. Warsztaty manualne online

Warto wziąć udział w jakichkolwiek zdalnych warsztatach choć raz w życiu, by samemu przekonać się, że nie odbiegają one niczym od tych przeprowadzanych stacjonarnie. Naszą pierwszą propozycją warsztatów online są warsztaty manualne — tworzenie lasu w słoiku, kosmetyków naturalnych czy też świec zapachowych.

Dzięki takim spotkaniom pracownicy mogą oderwać się od zadań i skupić się na ludziach, a konkretnie na „usprawnianiu” wspólnych kontaktów. Mimo że pracownicy nie są blisko siebie w tym samym pomieszczeniu, to korzystają z tej samej platformy, widzą się, słyszą, i co najważniejsze — mogą dzielić się z innymi swoją wiedzą i wskazówkami. Takie zespołowe zajęcia integracyjne łączą ludzi, a zdalna forma nie stanowi żadnej przeszkody w budowaniu relacji z innymi.

8. Warsztaty malarskie (wspólny obraz z elementów)

Pomysłów na integrację przez Internet jest naprawdę mnóstwo. Wirtualna przestrzeń organizacyjna daje nam ogrom możliwości: uczestników zabaw online nie ogranicza kiepska pogoda czy brak wolnych miejsc w budynkach.

Świetnym przykładem gry integracyjnej online jest tworzenie obrazu z różnych elementów. Zadaniem graczy jest stworzenie wspólnego dzieła. Osiągnięcie celu nie jest możliwe bez ustalenia zasad działania oraz określenia strategii. W tego typu zabawie liczy się zaangażowanie każdego członka zespołu. Organizacja zabawy online z elementami team buildingu z pewnością przyniesie spodziewane efekty!

9. Inspirujący power speech

Dziewiątą w tym zestawieniu propozycją jest zaproszenie swoich pracowników na zdalne wystąpienie, poruszające emocje i wydobywające z zespołów motywację do działania. Mowa tutaj o tzw. power speech, stosowanym od wielu lat na całym świecie, nieustannie zdobywającym coraz większą popularność ze względu na efekty, jakie przynosi.

Na takie wydarzenie warto zaprosić jakiegoś profesjonalistę, który zainspiruje uczestników do ciągłego rozwoju osobistego i pracy ze swoimi emocjami, co przełoży się na zwiększenie efektywności w pracy. Właściwie niezależnie od tematyki przemówienia, mowa motywacyjna zawsze trafia w sedno, integruje uczestników i przygotowuje ich do podejmowania nowych pracowniczych wyzwań.

10. Występy artystyczne

Ostatnim pomysłem na integrację zespołu, jaki chcielibyśmy zaproponować jest zaproszenie pracowników do wspólnego oglądania występów artystycznych online. Trzeba przyznać, że „pole do popisu” jest ogromne. Można zaprosić całą grupę do zdalnego podziwiania kabaretów, stand-upów oraz koncertów — występów, które dostarczą potężnej dawki rozrywki.

Taka forma relaksu poza godzinami pracy sprawdzi się zarówno w grupach, w których ludzie dopiero rozpoczynają swoją wspólną przygodę zawodową, jak i w zespołach tworzonych przez długoletnich współpracowników. Warto zapraszać swoich pracowników na występy artystyczne, szkolenia, warsztaty, spotkania biznesowe i integracje online — wszystkie wymienione propozycje realnie pomagają budować zespół.

Podsumowanie

Team building jako budowanie zespołu to coś, czego właściciele firm nie powinni lekceważyć. Jeżeli współpracownicy dobrze się dogadują i lubią spędzać ze sobą czas, to zawsze przekłada się to na lepszą atmosferę w miejscu pracy i bardziej jakościowe wykonywanie pracowniczych obowiązków. Istnieje mnóstwo sposobów na skuteczne budowanie zespołu, jak chociażby organizacja wyjazdu firmowego połączonego z elementami team buildingu, zaproszenie pracowników na różnego rodzaju warsztaty i imprezy tematyczne, a nawet na wydarzenia online, których potencjał jest przez niektórych niedoceniany. Wszystkie wyżej wymienione sposoby naprawdę są warte wypróbowania.

Wprowadź w życie zabawy team buildingowe i ciesz się zespołem zgranym jak nigdy wcześniej!

5/5 - (1 vote)

Comments are closed.